Objavljeno: 11. 06. 2024 - 9:49
Prezentacija rada udruge u I.Osnovnoj školi Bjelovar
Prezentacija rada udruge u I.Osnovnoj školi Bjelovar

Ponosni smo jer smo danas dobili još jednu priliku predstaviti naš rad i našu udrugu. Priliku nam je pružila I. Osnovna škola Bjelovar na čelu s ravnateljicom Martinom Supančić a na poziv i inicijativu profesorice Petre Turković. Naime, I. Osnovna škola je vrlo aktivna na svim poljima i jedan od njihovih važnih projekata je iz Erasmus+ akreditacije, u kojem žele svoje učenike potaknuti na razvijanje tolerancije i prihvaćanje različitosti, posebice osoba s intelektualnim teškoćama. Njihov dugoročni cilj je boljim upoznavanjem učenika, mladih ljudi, sa svim specifičnostima društvenih skupina aktivno djelovati na sprečavanju vršnjačkog nasilja te razviti empatiju kod njih, njihovih roditelja ali i šire društvene zajednice. U sklopu Erasmus+ akreditacije, 6 učenika je bilo u Estoniji, u gradu Tartuu u posjeti stambenoj zajednici osoba s intelektualnim teškoćama "Maarja Kula". Tamo su se na licu mjesta uvjerili i upoznali s njihovim načinom rada i skrbi o ovoj populaciji. Naše predavanje, tj. prezentacija rada naše udruge bila je nadogradnja tog iskustva te stjecanje novih znanja i uviđanja sličnosti i razlika između našeg i njihovog načina rada. Nakon što smo predstavili sve aktivnosti i projekte naše Udruge OSIT Bjelovar, svi učenici su zaključili da smo u puno puno stvari ispred njih, i da ima se naš način rada puno više sviđa. Naime, učenici su zaključili da u Estoniji imaju bolje uvijete rada, bolja materijalna sredstva i više financija na raspolaganju ali da je odnos prema tim osobama dosta hladan i služben. Za razliku od nas, gdje su materijalna sredstva daleko manja, ali se puno pozitivnije radi, puno se više trudimo, puno više aktivnosti i sadržaja osiguravamo našim korisnicima i u konačnici, da su naši korisnici, naši članovi puno sretniji i zadovoljniji nego tamo. To nam je samo dalo vjetar u leđa i još dodatnu motivaciju, a ujedno i potvrdu da smo na dobrom putu i da odlično radimo!

Zahvaljujemo se ravnateljici Martini na toploj dobrodošlici i upoznavanju sa školom, i veliko hvala Petri, koja je ovu inicijativu i pokrenula na zadovoljstvo i veselje svih sudionika. Domaćini su nas počastili i sa kolačima i sokovima nakon prezentacije i naravno da smo odmah kovali planove za neke nove suradnje, nove projekte...

Hvala svim učenicima koji su bili divni i pažljivo su pratili našu prezentaciju te se aktivno uključivali svojim komentarima i razmišljanjima!

 
 
Prezentacija rada udruge u I.Osnovnoj školi Bjelovar

Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Bjelovar je korisnik Institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva u programskom području 

"Institucionalna podrška stabilizaciji ili razvoju udruga osoba s invaliditetom"

  Novosti - Sve